AĞIZ (ve vücut) KOKUSU ÖLÇME CİHAZI

HALİTOMETRE + OLFAKTOMETRE

halitosis-halitor-halitometre
Halitor ağız kokusu ölçüm cihazıdır.
Halitor tek elektrokimyasal sensorlu taşınabilir bir halitometredir.
Halitor ağız (ve diğer) kokuları ve koku alma duyusunu ölçmeye yarar.


Halitosis-halitor

Ağız kokusunu anlamak

Ağız kokusu baş ağrısı gibidir. Hasta ağız kokusu var diyorsa vardır. Hekimin bir ağrıya aritmetik ölçüm yapması zordur. Belirli bir koku seviyesinin (hele ki belirli bir gaza ait koku seviyesinin) aritmetik sınırlara göre koku var/yok şeklinde etiketlemek, gün içerisinde sürekli olarak (her 120 saniyede) değeri değişen kokuyu ölçerek ve bu sayılara bakarak teşhis koymak doğru değildir. Bu sebeple halitometreler teşhis amacı ile kullanılmazlar. 3 amaç ile kullanılırlar:
1-    Doğrulamak
2-    Karşılaştırmak
3-    İzlemek
Halitor bu amaçla düşünüldü ve üretildi.
halitometre-halitorium-halitosis
Halitor'un kullanıcının kolayca kontrol edebileceği zarif ve kullanışlı bir ekranı vardır

Halitor'un dünya pazarında satılmakta olan popüler halitometrelere karşı üstünlükleri şunlardır.

1- diğer halitometreler H2S benzeri kükürtlü gazlar içindir. Halbuki ağız kokusu kükürtlü gazlardan ibaret değildir. Organik ve azotlu gazlar da ağız kokusuna katılmaktadır. Halitor diğer gazları da tespit eder ve okur

2- İki konumda çalışabilir. Ölçüm konumunda yaklaşık 1 dakikada ölçüm tamamlanır. Bekleme konumunda saniyeler içerisinde sıfırlanır. Yeni bir ölçüm yapmaya hazır hale gelir. Kalabalık poliklinklerde Halitor ile seri muayene yapmak mümkündür. Diğer halitometreler gibi neredeyse yarım saate varan beklemelere gerek kalmaz.

3- Diğer halitometrelerde loş oda veya ışığa karşı ölçüm yapılırken ekran algılaması zayıftır. Halitor'un panel göstergesi ışıklıdır.

4- Kullanışlı dizaynı vardır. Diğer halitometrelerde hastadan uzak tarafta ölçme borusu yer almaktadır. Cihazın kullanıcı göz seviyesine açılandırması yoktur. Halitor'u bir diş hekimi dizayn ettiği için hasta başında olabilecek en konforlu dizayna sahiptir ve kullanıcının konumuna göre en uygun göz açılanması verilebilecek ayakları vardır.

5- Halitor, olfaktometre (koku algısı ölçen cihaz) olarak da kullanılabilmesi için tahliye deliği kontrollu bir şekilde kullanıcının insiyatifine bırakılmıştır. Bu tasarım dünyada bir ilktir.

6- Bütün halitometreler içine salya kaçtığı için bozulur. Halitor'da filitre koruması vardır. Kaza ile 16 ml ye kadar salya emilse bile (üreticiye yollayıp temizletmek şartı ile) Halitor'a hiç bir zarar vermez. Bu özellik dünyada bir ilktir.

Halitosis- halitor- halitometre

Halitor'un kullanılması (tanıtım el kitapçığı-indir)

Halitor pirize takılır, arka panelden cereyan açılır, pompa yarım saat kadar boşta çalıştırılır, giriş ucuna hava borusu ve pipet takılır. ön paneldeki düğmesinden ölçme konumuna getirilir, iki düğme ile (birinden kaba diğerinden ince) sıfır ayarı yapılır, ölçüm yapılacak bireyin ağzına pipet yerleştirilir. Yaklaşık 1 dakika içerisinde ekranda ortaya çıkan sayısal görüntü not edilir. Cihaz ayni düğme ile bekleme konumuna alınır.Ağız kokusu hakkında şunları bilmek isteyebilirsiniz.

Halitometre-halitor-halitosisAğız kokusu hakkında herşey
Ağız kokusu nasıl ölçülür
Ağız kokusu kitabı
Ağız kokusu nedir? çeşitleri ?
Ağız kokusu gazları nelerdir?
Ağız kokusu nasıl tedavi edilir
Ağız kokusu ölçen cihazlar- halitometreler
Dr Murat Aydın kimdir
ePosta 
Bu sayfadaki bilgiler kaynak gösterilmeden kullanılmamalıdır. Destek sağlamak içindir muayene ve tedavi yerine geçmez.